Syberyjskie impresje

Serdecznie zapraszamy do udziału w wernisażu wystawy Jerzego Bogusława Nowaka "Syberyjskie impresje". Wernisaż odbędzie się 14 kwietnia o godzinie 16:00 w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka.

Autor wystawy – Jerzy Bogusław Nowak – jest niezwykle barwną postacią. To były komandos i tancerz, a obecnie taternik, przewodnik tatrzański i beskidzki, żeglarz i ratownik wodny. Przede wszystkim jest jednak podróżnikiem, a ze swoich licznych wypraw, oprócz bezcennych wspomnień, przywozi także fotografie, aby dzielić się z ludźmi swoimi przygodami i życiową pasją. Przemierzył tereny od źródeł Amazonki po Mur Chiński. Uczestniczył między innymi w wyprawach w Himalaje, Andy, Alpy Julijskie, Dolomity, Riłę, Atlas, Ural Polarny i Kaukaz Rosyjski, Gruziński, Ormiański i Karabachski.

Zauroczony syberyjskim krajem napisał w jednym ze swoich reportaży:

Syberia – to miejsce polskiej kaźni i martyrologii, kibitek pełnych zesłańców, niemego krzyku Kołymy  i Magadanu, poplątanych polskich losów. Syberia – to rzek ku oceanom wędrówka nieskończona, gór ogromnych labirynt nieznany, jezior szmaragdowych tajemna głębia, tajgi pieśń odwieczna, ludzi wspaniałych obfitość.

Była, jest i będzie Syberia dla Polaków miejscem szczególnym i niezwykłym. Jedni z nas będą wspominać dramatyczne losy, poniewierkę, poniżenie i doznane krzywdy. Inni dostrzegą harmonię tajgi, magię Bajkału, cichy zaśpiew syberyjskich rzek, gór niebiańskich tajemnicę, urodę syberyjskich chat, otwarte i szczere serca rosyjskich ludzi i gościnność Buriatów.

Ja dostrzegam jedno i drugie. Jako samozwańczy ambasador Syberii w Polsce trwam w nieustannej fascynacji nad fenomenem tej niezwykłej krainy.

Wernisażem w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej w Krakowie PTTK, rozpocząłem przed laty fotograficzną opowieść o Syberii. Wzbogacana pokazami, prelekcjami, artykułami trwa nadal. Tak jak pasja, która mnie na Syberię nieustannie wiedzie, a przed 100 laty zawiodła mieszkańców zachodniej Małopolski i Zagłębia Dąbrowskiego. Ich potomkowie w syberyjskiej tajdze żyją do dzisiaj. To mieszkańcy słynnej Wierszyny, kultywujący polskość najpiękniej jak tylko można. Niechaj gorącym serca porywem wiedzeni trwają w niej nadal, tak jak trwa wielu, co to potrzebę bycia z macierzą, modlitwą życia swego uczynili.