ROK SZKOLNY 2016/2017 ROKIEM WOLONTARIATU

W związku z ogłoszonym przez MEN rokiem szkolnym 2016/2017  ROKIEM WOLONTARIATU Szkoła Podstawowa w Węgierskiej Górce przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu „Szkolny klub wolontariatu” oraz wzięła udział w światowym projekcie UNICEF – „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

Na bieżąco realizujemy zaplanowane zadania konkursu, które jeszcze trwają. Zakończyliśmy już i podsumowaliśmy projekt edukacyjny – globalną akcję UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”, której celem było:

  • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
  • pokazanie uczniom, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne,
  • zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Angoli, gdzie każdego dnia dzieciom zagrażają takie choroby jak cholera, odra, polio, gruźlica czy żółta febra, wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata.

Projekt realizowaliśmy był od października tego roku etapami zgodnie z opracowanym harmonogramem przez koordynatora – p.B.Majdak oraz p.J.Figat i p.T.Gawlińską:

  1. Zapoznanie z projektem – opracowaliśmy harmonogram, rozpropagowaliśmy akcję na gazetce w „Kąciku informacji UNICEF” oraz na stronie naszej szkoły wykorzystując materiały edukacyjne, płyty, plakaty wysłane przez UNICEF.
  2. „Podróż przez kontynenty”. Uczniowie wybierali dowolny kraj na świecie i zbierali o nim jak najwięcej informacji (o jego mieszkańcach, popularnych imionach, strojach regionalnych, zwyczajach, kulturze, najciekawszych zajęciach i zabawach dzieci). Powstały bardzo ciekawe prezentacje multimedialne stworzone zwłaszcza przez uczniów klas szóstych. Wiedza na temat wybranego kraju została wykorzystana do przygotowania laleczki będącej symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Uczniowie korzystali również z dodatkowych materiałów edukacyjnych dostępnych na naszej stronie internetowej.
  3. Wykonywanie laleczek wg planu -  zgodnie z przysłanym szablonem uczniowie projektowali ubiór i wygląd charytatywnej laleczki, szyli według załączonej instrukcji, upiększali (ozdabiali, przyklejali), uzupełniali „akt urodzenia” laleczki – metryczka zawierająca fotografię, dane personalne: imię, kraj pochodzenia, wiek, hobby. Uczniowie wykonywali lalki w klasie pod opieką nauczycieli, na kółku bibliotecznym oraz w domu wspólnie z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem.
  4. 4.      Wystawa laleczek w szkole – 12 stycznia zorganizowaliśmy Dzień Wszystkich Kolorów Świata i zaprezentowaliśmy wystawę wszystkich wykonanych laleczek. W akcję włączyła się cała społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele, rodzice, a nawet dziadkowie i rodzeństwo. To była wspaniała współpraca międzypokoleniowa. Powstały prawdziwe cuda – małe, szmaciane oryginalne dzieła sztuki. Zgromadzono ich 43. Było na co popatrzyć! Każda laleczka miała swoje imię, kraj, z którego pochodzi, jakieś hobby. Na ten dzień Samorząd Uczniowski zorganizował kawiarenkę, a cały dochód ze sprzedaży ciastek, kawy i herbaty przeznaczył na akcję. Podczas wystawy pokazane zostały prezentacje multimedialne specjalnie przygotowane na tę okoliczność przez panią Bożenę Majdak. To była okazja do niecodziennej podróży przez kontynenty. W tym dniu każdy mógł wybrać laleczkę, zaadoptować ją duchowo, przekazując na ten cel darowiznę (min 10 zł). Zebraliśmy kwotę 1644 zł i wpłaciliśmy na konto UNICEF.
  5. 5.      „Konkurs na najbardziej oryginalną lalkę”,  który wspierała Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska. Nasza szkoła  zajęła 7 miejsce. Konkurs prowadzony był na portalu społecznościowym Facebook ,trzeba było tylko oddać głos ze swojego konta. Zebraliśmy 839 głosów. W celu ich pozyskania przygotowaliśmy ulotki informujące oraz przeprowadziliśmy akcję w Galerii Handlowej HUTA, w której uzyskaliśmy ponad 200 głosów.
  6. 6.      Podsumowanie – wysłaliśmy raport do UNICEF, opublikowaliśmy sprawozdania na stronie internetowej szkoły oraz w Kronice Szkoły. Czekamy z niecierpliwością na „Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki w roku szkolnym 2016/2017” oraz Zaświadczenie dla koordynatora akcji – p.B.Majdak

 

 

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim: nauczycielom, uczniom, rodzicom, dziadkom  za ogromne zaangażowanie!

Dzięki temu udało nam się pomóc w tym roku cierpiącym dzieciom w Angoli!

Pomaganie może być przyjemne i wiąże się z pozytywnymi emocjami!

 

Dyrekcja i organizatorzy projektu